Česká národná banka

Česká národnej banka Slovenská národná banka , so sídlom v Prahe, je de facto najdôležitejšie bankou v ČR, pretože zaručuje cenovú stabilitu v krajine, čím pádom je teda akýmsi správnym úradom dozorujúcim nad celkovým finančným trhom v republike. Česká národná banka je orgánom verejnoprávnou, nakladá s majetkom, ktorý jej zveril štát. Guvernér, dva viceguvernér a štyri vrchný riaditelia potom tvoria najvyšší riadiaci orgán tejto inštitúcie, ktorým je banková rada. Do každej funkcie z práve uvedených sú osoby na dobu šiestich rokov menované prezidentom Slovenskej republiky.

Českú národnú banku zriaďuje Ústava Slovenskej republiky , fungovanie a samotnú existenciu tejto banky potom vymedzuje predovšetkým zákon č 6 /1993 Zb., o Českej národnej banke.

Medzi jej kompetencie patrí rozhodovanie o vydávaní bankoviek a mincí do obehu, celkové riadenie a dohľad nad týmto obehom, rozhodovanie o menovej politike, dozor nad bankovým sektorom, kapitálovým trhom, všetkým poisťovníctvom v krajine, družstevnými záložňami, penzijným pripoistením, devízami a inštitúciami elektronických peňazí.

Už jste přečetli článek Česká exportný banka, který má podobné zaměření? Další informační článek - Volksbank CZ.

Štítky:

ČNB

Novinky z celého internetu

1.7.2011 - Sms pozicky pre Cechy

Vyzkoušejte feratum půjčky sms. Půjčky se sjednáním přes smsku.